Zirytowany tym, że standardowa aplikacja Samsunga, wiesza się przy kilkuset wiadomościach w skrzynce odbiorczej, postanowiłem poszukać czegoś co będzie odpowiadało moim skromnym wymaganiom. Tak trafiłem na Hangouts, następcę sławnego "Google Talk". Niestety, aplikacja nie spełniła moich wymagań. Coraz to większe błędy w aplikacji zmusiły mnie do ponownych poszukiwań.  Tak dzięki sugerowanym aplikacjom Google Play trafiłem na Textra SMS.Już przy pierwszy uruchomieniu aplikacja oczarowała mnie ilością dodatkowych funkcji:

1) Zmiana wyglądu aplikacji- aby przyjemnie korzystało się z aplikacji, musi ona dobrze wyglądać. Tutaj możemy zmienić wszystko- kolor motywu (ciemny, jasny), kolor dymków (aż kilkadziesiąt gotowych wzorów), kolor ikony aplikacji, rodzaj czcionki i jej wielkość oraz styl emoji.

2) Ustawienia powiadomień- prócz tego co oferują domyślne aplikacje (zmiana wibracji, dźwięku dla poszczególnych kontaktów czy też powtarzanie powiadomień), Textra oferuje również możliwość zmianę: koloru diody powiadomień, ikony powiadomień- a dokładnie jej kolor oraz najlepszą funkcję- rodzaj powiadomień.  Decydujemy czy powiadomienie ma pojawić się tylko na pasku powiadomień czy też ma pływać (tzw. pływające powiadomienia). Tu ustawiamy czas wyświetlania takiego powiadomienia na ekranie oraz to co stanie się w momencie kliknięcia na powiadomienie. Do wyboru mamy kilka opcji: otwarcie aplikacji Textra, szybki podgląd wiadomości oraz szybką odpowiedź z klawiaturą. Ta ostatnia wzorowana jest na tzw. dymkach czatu w aplikacji Messenger. Dzięki temu, możemy szybko odpowiedzieć na smsa nie wychodząc z gry, YouTube'a czy przeglądarki. Ciekawą funkcją jest też "Szybka wiadomość". Po jej aktywacji, otrzymujemy możliwość wysłania wiadomości z panelu powiadomień. Wystarczy pociągnąć belkę w dół i zobaczymy powiadomienie: "Textra: Szybka wiadomość". Wystarczy stuknąć w powiadomienie i możemy pisać naszą wiadomość.

3)Z drobniejszych funkcji można wymienić opóźnienie wysyłania wiadomości czy szybką wiadomość głosową. Przycisk wysyłania zostaje zastąpiony ikonką mikrofonu, wystarczy ją przytrzymać i podyktować wiadomość. Warto zauważyć, że dyktowanie działa zaskakująco dobrze. Błędy w przetwarzaniu prawie nie występują, a jeśli już wystąpią to są bardzo drobne.

Na koniec dodam, że aplikacja jest całkowicie darmowa. Posiada jednak jeden mały minus. Po 30 dniach korzystania z aplikacji pojawia się reklama na samym początku listy z wątkami. Nie przeszkadza to jednak w użytkowaniu, co najważniejsze nie rzuca się w oczy.